Mindent a borderekről!

Minden, ami kutya és semmi, ami nem!

Dominancia (családon belül):

Ebben a pontban a családon belüli dominanciáról beszélnék kicsit. A border collie fajtára ugyan nem jellemző, de azért vannak domináns egyedek közöttük is.

 

Mi is az a dominancia?

Jelentése: fölérendeltség, irányító jelleg.

A dominancia egy olyan viselkedés, amely egy egészséges családban nem engedhető meg. A kutya nem érzi a gazdát vezető képesnek, így kénytelen lesz ő irányítani. A dominancia nem agresszivitást jelent, hanem elismert vezető helyet valamilyen közösségen belül, jelen esetben a családon belül.

 

Mikor alakulhat ki?

Egy kutya rendelkezhet alapból domináns adottságokkal, de akár ki is alakulhat benne bizonyos hatásra. Vannak olyan kutyafajták, melyeket azért tenyésztettek, hogy keményen ellenálljanak, és jó probléma megoldó képességeik legyenek. Így nekik kell megoldaniuk a legtöbb problémát, az embernek nem igazán van dolga. Például a kaukázusi juhászkutyára pont ráillik. Kint hagyják a hideg mezőkön és főként magának kell megoldania, hogy a birkákat együtt tartsa. Így egy bizonyos vezető szerepet mutat a birkák felé. Irányítja őket, ő mondja meg ki az úr a háznál. Ezért is kell ezzel a fajtával nagyon óvatosnak lenni, erős kezűeknek ajánlott.

Egyéb esetben akkor alakul ki a kutyában, amikor a gazda nem tud bizonyos esetekben/re megoldást találni. Ilyenkor az állat úgy érzi ide az ő bátorsága kell, ha nem lép senki, neki kell megvédeni a családot. A kutyának ez a védelmi funkciója bizonyos szinten a család vezetését, irányítását jelenti. Magát helyezi a vezető szerepbe és senki mást.  Pedig a mi dolgunk neki megmondani, mikor mit csináljon. Nekünk kell megvédeni a környezetünket a külső behatásoktól és nem neki. Mi tudjuk a legjobban megmondani, mikor van vészhelyzet és akkor is nekünk kell intézkedni, nem neki. A dominancia esetében ez mind megfordul. Az eb magára ruház inden hatalmat, ami eddig a gazdáé volt.

 

Mik a dominancia jelei?

Sok féle képpen fejezheti ki a kutya a dominanciáját a gazda felé. Ilyenek például:

  • Engedetlenség
  • Felugrálás
  • Fedező mozdulatok végzése a gazda lábán
  • Lakásba piszkítás
  • Sétánál állandó jelölés (nagyon domináns kislány is felemelheti a lábát)
  • Étel / ital / játék / fekhely bevédése
  • Morgás / csipkedés
  • Gazdának nem hagy szabad teret mozogni / nyomul
  • Beáll az útba és nem megy arrébb
  • Ráül / rááll a gazda lábára
  • Nem enged ki/be a lakásból/ba vagy átmenni a másik szobába

Amikor észrevesszük az állaton a dominancia jeleit, ösztönösen cselekszünk. Van, hogy rosszul. Ilyenkor bizonyos jeleket és a testbeszédünket félreértheti kutyánk. Ahelyett, hogy segítenénk rajta, csak rontunk a helyzeten.

 

Vegyünk egy egyszerű példát, elemezzük! (Terészetesen ez a szituáció nem csak és kizárólag a dominanciánál léphet fel.)

Legyen a kutyánk neve Pamacs. Tegyük fel, hogy Pamacs egy domináns eb és nagyon fél a motoroktól. Sétáltatjuk Pamacsot az utcán. Minden rendben van addig, amíg egy motoros el nem megy mellettünk. Abban a pillanatban Pamacs morog, majd kitámad.

  • Mi mit teszünk? Az egyik lehetőség, hogy rögtön elkezdjük babusgatni, hogy semmi baj. Legalábbis mi úgy gondoljuk, hogy ez megnyugatatja. Végülis a mi szerető karjainkban van, itt már semmi sem bánthatja.
  • De mi a valóság? Nézzük egy kicsit a dolgot Pamacs szemszögéből. "Sétálok a gazdival, mint minden átlagos nap. De jaj! Mi jön ott? Egy MOTOR! Múltkor már találkoztam vele, és nagyon megijedtem! Nem hagyhatom, hogy a gazdimat is megijessze!" Ilyenkor természetesen meg szeretné védeni, ami az ÖVÉ. Mire mi elkezdjük babusgatni. "Jé, a gazdi a karjaiba zár! Akkor biztos jól csináltam! Legközelebb is így teszek, mert annak a gazdi örül!"

 

Láss csodát, az ellenkezőjét értük el, mint amit szerettünk volna. Nem, hogy megnyugodott volna, hanem még rá is erősítettünk erre a viselkedésre. Így legközelebb is ugyanígy fog viselkedni.

 

Elemezzük, mit csináltunk rosszul!

Mivel tudjuk, hogy most kifejezetten egy domináns kutyával állunk szemben, semmilyen esetben se kezdjük el babusgatni! Egyszerűen nincs rá szüksége. Más esetben, például egy félős kutyánál ez kifejezetten jól jöhet, de nem itt.

Mégis mit tegyünk? Először is, bármennyire is a karjainkba vennénk vagy babusgatnánk, tiltsuk le! Mondjunk neki egy olyan szót, ami azt fogja jelenteni, hogy nem tetszik nekünk, amit csinál. Például: Ne! / Hagyd! Ilyenkor vagy abbahagyja vagy folytatja. Esetleg még jobban rámegy, mert úgy érzi minél jobban letiltjuk, annál jobban szeretné megtámadni.

Amikor abbahagyja: Dicséret jár érte!

Amikor folytatja: Grabancmegragadás és odébbcipelés.

 

FONTOS!

Mindig először egy tiltással kezdjünk. Maximum kétszer szólunk rá, utána jöhet a grabancmegragadás és arrébb cipelés.

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 28
Heti: 102
Havi: 491
Össz.: 103 359

Látogatottság növelés
Oldal: Dominancia
Mindent a borderekről! - © 2008 - 2024 - border-collie-the-best.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »